Támogassa adója 1%-val a Koraszülöttekért Országos Egyesületet | Adószámunk: 18283114-1-06

Necrotisalo enterocolitis (NEC)

A necrotisalo enterocolitis olyan bélgyulladás, amely súlyos esetben a bél elhalásával is járhat. A koraszülöttek 215%-ban fordul elõ.

A necrotisalo enterocolitis olyan bélgyulladás, amely súlyos esetben a bél elhalásával is járhat. A koraszülöttek 215%-ban fordul elõ. Azokban a koraszülöttekben gyakori, akiknél oxigénhiányos állapot volt, de a fertõzés szerepe sem elhanyagolható. A legtöbb esetben ez a betegség kb. a 10-15. életnapom fejlõdik ki, amikor a baba látszólag már jól van, táplálását megkezdtük. Akkor van rá gyanúnk, ha a has felpuffad, megnagyobbodik, hányások lépnek fel, a székletben vér jelenik meg és a baba rossz benyomást kelt. Ezeket a tüneteket komolyan kell vennünk; a szájon át történt táplálást felfüggesztjük, antibiotikumot adunk, hogy kiirtsuk a bélfalból a kóros baktériumokat. Fizikális és hasi röntgenvizsgálattal követjük a betegséget. Általában 7-10 nap alatt javulást észlelünk, ekkor ismét elkezdjük az óvatos, fokozatos táplálást. Szerencsére csak igen ritka esetben következik be a károsodott bélszakasz elhalása, kilyukadása, a béltartalom hasüregbe jutása. Ez sürgõs sebészi beavatkozást igényel és ebben az esetben a gyógyulás is kétséges.

megosztás:

Facebook
Pinterest
LinkedIn
további

Ajánlott írások

Edina és Szabolcs

A koraszülés nem múlik egy nyomtalanul, nem feledteti mindig az egészségesen fejlődő gyermek. Léteznek koraszülött halmozottan sérült gyermekek. Mi folyamatosan szembesültünk vele, milyen egy egészségesen fejlődő gyermek és ezzel párhuzamosan egy sérült gyermek fejlődése.

Anita

Hiszem, hogy a hozzám hasonló helyzetben lévő anyukák kapják fentről az erőt. A rengeteg műtétet és terápiát, mindent, amit végigcsináltunk, amennyi kilométert megtettünk nem lehet és nem lehetett volna másképp megcsinálni. Sokan kérdezik: honnan ez a sok erő? Nem tudom a választ, de érzem, hogy kapom az energiát.