Támogassa adója 1%-val a Koraszülöttekért Országos Egyesületet | Adószámunk: 18283114-1-06

Hogyan támogathatom koraszülött gyermekem lelki és testi fejlődését?

A szülői szerep érzelmi vonatkozásainak elfogadása alapvető fontosságú ahhoz, hogy a szülők kiegyensúlyozottan és magabiztosan láthassák el koraszülött gyermekük nevelését és támogatását.

A koraszülöttek táplálási és lelki támogatásának sikerességében a szülői szerep érzelmi vonatkozásainak felismerése és a segítség igénybevétele alapvető fontosságú. Ahhoz, hogy a szülők a gyermekek számára szeretetteljes, biztonságos és stabil hátteret biztosítsanak, nem szükséges egyedül megküzdeniük az új szerepekkel és kihívásokkal, hiszen létezik egy támogató közösség, amely mellettük áll, hogy a család minden tagja érzelmileg kiegyensúlyozott lehessen.

A koraszülött gyermekek szülei gyakran küzdenek azzal, hogy miként biztosíthatnak érzelmi támogatást és stabilitást gyermekük számára, miközben maguk is szembenéznek az anyasággal és apasággal járó új szerepek kihívásaival.

Az érzelmi kihívások felismerése

Az anyává és apává válás felettébb érzékeny időszak, különösen akkor, ha a baba korábban érkezik, mint várták. A Koraszülöttekért Országos Egyesület (KORE) evésfókuszú ellátásáról szóló  podcast adásában Zsindely Katalin, klinikai szakpszichológus, kiképző család- és pszichoterapeuta, a Bethesda KIDSz vezetője kiemelte, hogy a szülőknek első lépésként meg kell érteniük saját érzéseiket és nehézségeiket. Egy támogató közösség jelenléte segíthet, hiszen egy gyermek születésekor nemcsak egy új élet kezdődik, hanem a családtagok is új szerepbe kerülnek. Az anyai vagy apai szerep elfogadásához fontos, hogy a szülők felismerjék, ha lelki nehézségekkel küzdenek, és merjenek segítséget kérni.

A szülés utáni érzelmi támogatás és az apák szerepe

Az anyákat érintő szülés utáni depresszió vagy akár pszichózis kialakulása súlyos kihívások elé állíthatja a családokat, de nem ritka, hogy a koraszülött gyermek édesapja is érintetté válik. Tory Vera, gyermekgyógyász, neonatológus szakorvos, integrált szülő-csecsemő konzulens, az Észak-budai Szent János Centrumkórház Gyermek-, Koraszülött és Csecsemőosztályának osztályvezető főorvosa szerint a szülőknek szóló támogatásnak éppúgy része az apák érzelmi egészsége is, hiszen ők is gyakran küzdenek a felelősségtudat és az új szerep okozta szorongásokkal.

Egy támogató közeg, amelyben az édesanyák és az édesapák is biztonságban érzik magukat, nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy nehézségeiket feldolgozzák, és érzelmi stabilitásukat megőrizzék.

Regulációs zavarok

A regulációs zavarok, amelyek az evés, az alvás és a gyermek általános viselkedésének szabályozásában jelentkező nehézségek formájában jelennek meg, gyakoriak a koraszülötteknél. A regulációs zavarok mögött sokszor pszichés és kapcsolati tényezők állnak, amelyek kezelése nélkül a helyzet elhúzódhat vagy súlyosbodhat.

Felismerés és kezelés

A regulációs zavarok egyik figyelmeztető jele, ha a gyermek szélsőséges módon elutasítja a táplálást, akár szondatáplálásra is szorul, miközben az orvosi kivizsgálás nem talál organikus okot. Ebben az esetben felmerül a pszichés támogatás igénye, amely nemcsak a gyermek, hanem az egész család lelki állapotának javítását is célozza. Az ilyen helyzetekben a szakértők a szülői kompetenciák és önbizalom erősítését javasolják, hiszen ha a szülők magabiztosabbak, az közvetve támogatja a gyermekük táplálkozásához és mindennapi élethelyzeteihez való pozitívabb hozzáállást is.

A regulációs zavarokat kezelő programok általában a szülőkkel együttműködve dolgoznak a család dinamikáján, elősegítve a gyermek biztonságérzetének és komfortjának megteremtését az étkezési vagy alvási helyzetekben. A szakértők hangsúlyozzák, hogy a regulációs zavarok kezelésében idő és türelem szükséges, hiszen a gyermeknek meg kell tanulnia saját jelzéseit megfelelően közvetíteni, miközben a szülők megtanulják felismerni ezeket és reagálni rájuk.

A szülői kompetenciák megerősítése

A szülők magabiztosságának növelése elengedhetetlen ahhoz, hogy képesek legyenek gyermekeik számára támogató környezetet biztosítani. A szakértők szerint gyakran nem a közvetlen tanácsok segítik a szülőket, hanem az a biztonságérzet, amelyet a saját megoldásaik elfogadása nyújt. Az anyai és apai kompetenciák megerősítéséhez tehát szükség lehet arra, hogy a szülők egy multidiszciplináris csapat részeként kapjanak támogatást. Az ilyen csapatmunka, amelyben orvosok, pszichológusok, gyógypedagógusok és más szakemberek együtt dolgoznak, biztosítja, hogy a család minden oldalról megkapja a szükséges segítséget.

A szülői szerep érzelmi vonatkozásainak elfogadása alapvető fontosságú ahhoz, hogy a szülők kiegyensúlyozottan és magabiztosan láthassák el koraszülött gyermekük nevelését és támogatását. A nehézségekkel való szembenézés, a saját érzések és kihívások elfogadása segít abban, hogy a szülők erőt és önbizalmat nyerjenek a mindennapokban. Tory Vera és Zsindely Katalin emlékeztettek arra, hogy a koraszülött gyermekekkel való foglalkozásban az érzelmi erő és a támogató csapat éppen olyan fontos, mint a gyakorlati tanácsok – hiszen ezek együtt biztosítják, hogy a gyermek szeretetteljes, stabil környezetben fejlődhessen.

megosztás:

Facebook
Pinterest
LinkedIn
további

Ajánlott írások

Újra lilába borul az ország

Ha a környezetedben te is tudsz olyan helyszínről, ami november 17-én lila színre vált, írd meg nekünk, hogy minél többen értesülhessenek róla!