fbpx

Támogassa adója 1%-val a Koraszülöttekért Országos Egyesületet | Adószámunk: 18283114-1-06

Koraszülöttek hozzátáplálása: Mikor és hogyan kezdjük el?

A hozzátáplálás kezdetén nem az a cél, hogy nagy mennyiségeket egyen a baba, hanem hogy megismerkedjen az ételek ízével, állagával és színeivel. Az evés ebben a szakaszban egyfajta tanulási folyamat, amelynek során a baba felfedezi a világot az étkezésen keresztül is.

A koraszülöttek hozzátáplálása fokozatos folyamat, amely figyelmet és türelmet igényel. Nincsenek szigorú szabályok, de fontos, hogy a baba fejlődési jeleit figyeljük, és támogassuk őt az étellel való ismerkedésben. A közös étkezések, a biztonságos környezet és a baba jelzéseinek megértése segíti ezt az utat, amely idővel természetesen alakul majd ki.

A koraszülöttek hozzátáplálása különös odafigyelést igényel, mivel ezek a babák általában lassabban fejlődnek, mint az időre született társaik. Nincs egyetlen, minden babára érvényes táplálási ajánlás, de fontos figyelembe venni a WHO iránymutatásait, amelyek szerint a hozzátáplálás ideális időpontja a korrigált 6 hónapos kor. Ez azt jelenti, hogy a baba születési időpontjához igazított 6 hónapos korban érdemes elkezdeni a szilárd ételekkel való ismerkedést, feltéve, hogy a baba megfelelően fejlődik, és súlya folyamatosan gyarapszik. Azoknál a babáknál, akik kalóriadús tápszerre szorulnak, a hozzátáplálás korábban is elkezdhető, különösen, ha a baba érdeklődést mutat az ételek iránt.

Koraszülött babák hozzátáplálása

A baba készen állhat a hozzátáplálásra, ha tátog, cuppog, vagy nyúl az ételért, amikor látja, hogy mások esznek. A Koraszülöttekért Országos Egyesület (KORE) evésfókuszú ellátásáról szóló  podcast adásában Zsindely Katalin, klinikai szakpszichológus, kiképző család- és pszichoterapeuta, a Bethesda KIDSz vezetője kiemelte, fontos az is, hogy a baba már stabilan üljön, hiszen ez elengedhetetlen az étkezés biztonságos megkezdéséhez.

 

A hozzátáplálás kezdetén nem az a cél, hogy nagy mennyiségeket egyen a baba, hanem hogy megismerkedjen az ételek ízével, állagával és színeivel. Az evés ebben a szakaszban egyfajta tanulási folyamat, amelynek során a baba felfedezi a világot az étkezésen keresztül is.

Miért különleges a koraszülöttek hozzátáplálása?

A koraszülöttek hozzátáplálása azért igényel különleges figyelmet, mert ezek a babák nemcsak kisebbek és törékenyebbek az érett újszülöttekhez képest, de fejlődési ritmusuk is eltérő. Mivel korábban jöttek világra, még nem értek el olyan fejlődési mérföldköveket, amelyeket az időre született babák természetesen teljesítenek. A hozzátáplálás megkezdésének időzítése és módja azért is igényelhet gondosabb odafigyelést, mert a koraszülöttek emésztőrendszere és immunrendszere is éretlenebb lehet, ami befolyásolhatja a tápanyagok feldolgozását és a szervezet reakcióit az új ételekre.

A szakértők kihangsúlyozták, hogy ezek a babák különösen érzékenyek lehetnek az új ízekre, állagokra és textúrákra, ezért a szülőknek nagy türelemmel és odafigyeléssel kell megközelíteniük a hozzátáplálás folyamatát. Az étkezés a koraszülött baba számára nemcsak fizikai táplálkozást jelent, hanem ilyenkor szerez új tapasztalatokat az étel színéről, szagáról és formájáról. Az egészséges és kiegyensúlyozott fejlődés érdekében a szülőknek érdemes a szakértők iránymutatásait követni, miközben odafigyelnek a baba egyedi igényeire is.

A kóstolás és az ismerkedés időszaka (6-9 hónap)

A hozzátáplálás legfőbb célja az első időszakban, hogy a baba megismerkedjen az új ízekkel és állagokkal.

Siba Mónika, gyógypedagógus, logopédus, integrált szülő-csecsemő konzulens, képzésben lévő családterapeuta szerint a babáknak időre van szükségük ahhoz, hogy megszokják az új ingereket egy természetes felfedezési folyamat részeként. A 6 és 9 hónapos kor közötti időszak az ízek kóstolgatásának az ideje, amelyben az új ételekkel való találkozás nem feltétlenül jelent nagy mennyiségű fogyasztást. Fontos, hogy a babák szabadon felfedezhessék az ételek színét, textúráját és szagát, és ez a játékos megközelítés segítse őket az evési folyamat megértésében.

Mit tegyünk, ha a baba nem mutat érdeklődést?

Előfordulhat, hogy a baba az ajánlott életkor ellenére nem mutat érdeklődést az ételek iránt. Ebben az esetben a szakértők türelemre intenek. Tory Vera, gyermekgyógyász, neonatológus szakorvos, integrált szülő-csecsemő konzulens, az Észak-budai Szent János Centrumkórház Gyermek-, Koraszülött és Csecsemőosztályának osztályvezető főorvosa  szerint nagyon fontos figyelembe venni, hogy minden baba más ütemben fejlődik, és ha egy baba még nem áll készen a hozzátáplálásra, érdemes néhány hetet várni, majd újrapróbálkozni. Ez nem jelenti azt, hogy a babánál nem lehet a későbbiekben sem megkezdeni a hozzátáplálást, hanem inkább arra utal, hogy még nem érkezett el a megfelelő időszak.

Az újabb próbálkozások során érdemes olyan környezetet teremteni, amely pozitív élményt biztosít a babának. Az ismerkedés fázisában lényeges, hogy a baba kapjon időt arra, hogy megszokja az új ételeket, és ne várjunk azonnali eredményeket. Ha a baba nem mutat érdeklődést, az evés élményének fokozatos bevezetése, a játékos felfedezés támogatása hosszú távon sikeresebb lehet.

A koraszülöttek hozzátáplálása során a legfontosabb a türelem, az odafigyelés és a baba egyedi fejlődési ritmusának tiszteletben tartása. Minden baba más ütemben áll készen az új ízek és állagok felfedezésére, így a szülőknek érdemes fokozatosan, a baba jelzéseire figyelve haladni. Ez a folyamat nemcsak az étkezésről, hanem az étellel való pozitív kapcsolat kialakításáról is szól, amely hosszú távon meghatározhatja a gyermek későbbi étkezési szokás

megosztás:

Facebook
Pinterest
LinkedIn
további

Ajánlott írások

Újra lilába borul az ország

Ha a környezetedben te is tudsz olyan helyszínről, ami november 17-én lila színre vált, írd meg nekünk, hogy minél többen értesülhessenek róla!