Támogassa adója 1%-val a Koraszülöttekért Országos Egyesületet | Adószámunk: 18283114-1-06

A koraszülés traumájáról tanulhatnak a felsőoktatásban

A koraszülés traumájáról tanulhatnak a felsőoktatásban
A résztvevő hallgatók megkapják az érintett családoknak készült – de a jövő szakemberei számára is hasznos információkat tartalmazó - PICi füzet nyomtatott vagy digitális változatát. Az elmúlt hónapokban megújult kiadvány továbbra is minden olyan fontos információt, kérdést és választ tartalmaz, amely a koraszülött babákkal kapcsolatban felmerülhet a kórházi ellátástól kezdődően az elérhető családtámogatási lehetőségeken át a babák otthoni gondozásáig.

Leendő egészségügyi dolgozóknak és koraszülésben érintett családokkal kapcsolatba kerülő jövőbeli szakembereknek tart előadásokat felsőoktatási, továbbképzési intézményekben a Koraszülöttekért Országos Egyesület (KORE) elnöke a 2020/2021-es szemeszterben az ország több pontján, fél éven keresztül. A NaturAqua által támogatott kezdeményezés célja a hallgatók érzékenyítése, hogy megismerjék, milyen nehézségekkel kell megküzdeniük azoknak, akik átélték a koraszülés traumáját.

Mint ismert, átlagosan minden tizedik gyermek koraszülöttként jön a világra, ez Magyarországon évente nyolcezer idő előtt érkezett kisbabát jelent. A NaturAqua és a KORE az elmúlt években összefogott, hogy a hazánkban működő huszonkilenc koraszülött intenzív osztályt családbarátabbá tegyék, tavaly áprilistól kezdődően pedig sok más projekt mellett pszichológusok által vezetett beszélgetőköröket szerveztek a koraszülésben érintett anyák részére kilenc hónapon át, havi rendszerességgel.

A beszélgetőkörökben drámajátékok, mesék, relaxációs technikák bevonásával, ventilláción, élménymegosztáson, csoportos tanácsadáson, önfeltáró diskurzusokon keresztül mély sérelmek, traumák kerültek felszínre.  A résztvevő anyák beszámolóiból kiderült, gyakran szembesültek nagyfokú kompetenciahiánnyal, amely tovább erősítette bennük a kétségbeesés, a bizonytalanság érzését. És minél kétségbeesettebbeknek és bizonytalanabbnak érezték magukat, annál nehezebben tudtak segítséget kérni.

A projekt következő lépcsőfoka erre a tapasztalatra épül: a 2020/2021-es szemeszterben a koraszülésben érintett családokkal kapcsolatba kerülő jövőbeli szakemberek érzékenyítése a kitűzött cél. A KORE elnöke, Földvári-Nagy Zsuzsanna idén októbertől kezdődően felsőoktatási, továbbképzési intézményekben tart előadásokat a leendő egészségügyi dolgozók és más olyan jövőbeli szakemberek számára, akik a koraszülöttek első éveiben kapcsolatba kerülnek majd az érintett gyerekekkel és szüleikkel. Az előadások az ország több pontján zajlanak majd, betartva az aktuális járványügyi intézkedéseket, lehetőség szerint kis létszámú csoportoknak személyesen, vagy nagyobb résztvevőszám esetén online.

A koraszülés traumájáról tanulhatnak a felsőoktatásban

A résztvevő hallgatók megkapják az érintett családoknak készült – de a jövő szakemberei számára is hasznos információkat tartalmazó – PICi füzet nyomtatott vagy digitális változatát. Az elmúlt hónapokban megújult kiadvány továbbra is minden olyan fontos információt, kérdést és választ tartalmaz, amely a koraszülött babákkal kapcsolatban felmerülhet a kórházi ellátástól kezdődően az elérhető családtámogatási lehetőségeken át a babák otthoni gondozásáig.

„Az idei év adta bizonytalan helyzetben is törekszünk arra, hogy éreztessük a koracsaládokkal: velük vagyunk. Ha fizikailag nem is tudunk, lélekben minden eddiginél jobban. Az elmúlt hónapokban megújítottuk PICi füzetünket, hogy a 2020-as aktuális információkat egy csokorba gyűjtve segíthessük az idő előtt világra jött babák családjait. És ezzel egy időben az ország felsőoktatási intézményeivel együttműködve előadások formájában nyújtunk hasznos tanácsokat azoknak a leendő koraszülött-szakértőknek, akik a legváltozatosabb szakmák tanulóiként egyelőre az iskolapadban tanulják, hogyan láthatják majd el a legjobban a korababákat. Az érzékenyítő előadásoknak köszönhetően a testi ellátást pszichés támogatással kiegészítve” – mondta Földvári-Nagy Zsuzsanna, a Koraszülöttekért Országos Egyesület elnöke.

A NaturAqua a koraszülöttek elkötelezett támogatójaként 2016-2018-ban Magyarország összes, azaz 29 koraszülött-intenzívosztályának családbaráttá tételéhez járult hozzá. 2019-ben támogatása részét képezték többek közt a beszélgetőkörök, a KoRelax program, és az őszi csecsemő-újraélesztés és kisgyermek-elsősegély tanfolyamok. 2020-ban több projekt részeként a felsőoktatásban részt vevő, leendő „koraszakértők” számára is országszerte eljuttatják a legfontosabb információkat. A NaturAqua együttműködő partnere mindezekben továbbra is a koraszüléssel-koraszületéssel kapcsolatban legnagyobb tapasztalattal rendelkező önkéntes szervezet, a Koraszülöttekért Országos Egyesület (KORE).

 

megosztás:

Facebook
Pinterest
LinkedIn
további

Ajánlott írások

Az autista gyermekek étkezési szokásai

Az autista gyermekek számára az étkezési élmény teljesen másképp alakul, és az ő igényeikhez igazodó, biztonságos környezet segíthet abban, hogy szorongásaik fokozatosan oldódjanak, és egészségesebb kapcsolatot alakítsanak ki az étkezéssel.