Az egészségbiztosítás keretében akkor jogosult a csecsemő az anyatej ellátásra, ha az anya saját tejével nem tudja táplálni és a baba koraszülött, vagy kis súlyú újszülött.
Az érett újszülött és a csecsemő akkor jogosult a támogatott anyatej ellátásra, ha súlyos táplálkozási allergiában, felszívódási zavarban, vagy hasműtéttel járó fejlődési rendellenességben szenved és az anya nem tudja őt saját tejével táplálni.
Az a csecsemő is jogosult a támogatott anyatej ellátásra, akinek az anyja
· fizikailag alkalmatlan az anyatejjel való táplálásra,
· olyan fertőző betegségben vagy mérgezésben szenved, amely a csecsemő egészségét veszélyezteti,
· olyan gyógyszert szed, amely szedése a szoptatás időszakában ellenjavallt,
· súlyos, gyakori tudatvesztéssel járó állapotban van,
· pszichés állapota a szoptatást lehetetlenné teszi,
· a szoptatás időszakában meghalt, vagy
· a gyermeket elhagyta.
A csecsemő 8 hónapos koráig a súlyától függetlenül a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátása során, illetve a házi(gyermek)orvos rendelése alapján a járóbeteg ellátásban is jogosult a térítésmentes anyatejellátásra, ha a saját, illetve az anyja állapota miatt arra a jogosult.
Az anyatej ellátás igénybevételének módja
Az anyatej társadalombiztosítási támogatással akkor vehető igénybe, ha azt a gyógyszerek rendeléséhez hasonlóan, a rendelésre jogosult orvos vényen rendeli a csecsemő részére. A vényen a rendelés jogcíméhez az egészségügyi rendelkezést kell megjelölni. Egy vényen egyszerre a csecsemő táplálásához a vény kiállítása szerinti hónapra elegendő anyatejet lehet rendelni.
Anyatej rendelésére az egészségbiztosítási pénztárral – gyógyszerrendelésre –szerződést kötött háziorvos és a házi gyermekorvos is jogosult.
A járóbeteg ellátás során rendelt anyatejet az Anyatejgyűjtő Állomásokon, illetve az anyatejet adományozó személytől közvetlenül is igénybe lehet venni.